Ocena kursów Ars Docendi 2017/2018, sem. I

Zakończyliśmy pracę nad sprawozdaniem z ewaluacji kursów Ars Docendi realizowanych w semestrze zimowym 2017/2018.

Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach kursów

Warsztaty organizowane przez Biuro Doskonalenia Kompetencji mają na celu podniesienie szeregu umiejętności i kompetencji wykorzystywanych w pracy dydaktycznej. Oferta skierowana jest nie tylko dla doktorantów i młodych pracowników ale również pomaga zaktualizować i wzbogacić warsztat doświadczonych wykładowców.

Program warsztatów obejmował kurs podstawowy, w ramach którego poruszano kluczowe zagadnienia z metodyki nauczania oraz tematyczne kursy modułowe.

W semestrze zimowym 2017/2018 kurs podstawowy obejmował następujące zagadnienia:

• Komunikacja interpersonalna;
  • Praca grupowa;
  • Uczenie się dorosłych;
  • Motywowanie studentów;
  • Efekty kształcenia, projektowanie kursu;
  • Zdalne nauczanie na UJ – możliwości i projektowanie aktywności;
  • Problem Based Learning;
  • Ocenianie/ewaluacja wiedzy studenta;

Z kolei kursy modułowe skupiały się na szczegółowej analizie następujących obszarów pracy dydaktycznej:

• Sztuka komunikacji
  • Relacje mistrz-uczeń: mentoring-coaching-tutoring
  • Metody aktywizujące - kierunki przyrodnicze i nauki o życiu
  • Zróżnicowanie studentów i jego skutki dla dydaktyki
  • Sztuka prezentowania (nauki humanistyczne i społeczne)
  • Teaching in University Science Laboratories. Developing Best Practice
  • Active learning based on project & problem.

Z zimowej propozycji Biura Doskonalenia Kompetencji skorzystało 161 nauczycieli akademickich. Kursy przygotowali i prowadzili cenieni i doświadczeni dydaktycy uczelni, w tym między innymi: dr hab. Jerzy Rosiński, dr hab. Justyna Bugaj, dr Iwona Maciejowska.

Uczestnicy zajęć szczególnie cenili sobie warsztatowy charakter pracy, praktyczne podejście do tematów i możliwość zapoznania się z różnorodnymi metodami pracy ze studentami. Dodatkowym atutem zajęć jest możliwość dzielenia się doświadczeniem zdobywanym wśród różnych grup studenckich i na różnych kierunkach studiów. Większość uczestników deklaruje, że wykorzysta poznane metody i zdobytą wiedzę w swojej pracy. Swoim kolegom i koleżankom najchętniej zarekomendowano udział w zajęciach poświęconych: motywowaniu studentów, Problem Based Learning i metodom aktywizującym w kształceniu.

Oferta warsztatów Ars Docendi na rok 2018/2019 jest dostępna na stronie: http://www.arsdocendi.uj.edu.pl/

Wrześniowa edycja Oceny Zajęć Dydaktycznych 17/18L
Ocena Zajęć Dydaktycznych 17/18L
Ruszyła zimowa edycja oceny zajęć dydaktycznych